Co dělat, když Vás zastihnou nečekané výdaje

Jak se zachovat při nečekaných výdajích?

Spořící účet

Nemáte dostatečné úspory pro nepředvídané události? Pak jste na tom podobně, jako 75 % domácností v Česku. Se středním platem toho lidé moc ušetřit nezvládají, a pokud je zastihnou nečekané výdaje, přemýšlejí, kde vzít peníze. Velmi často pak sahají po více či méně výhodných půjčkách, které znamenají další komplikaci pro rodinný rozpočet.

Odborníci na finance uvádějí, že by každý měl mít stranou alespoň dvě výplaty, kdyby se vyskytly nenadálé výdaje. Co dělat, pokud jsme tak neučinili a musíme někde vzít určitý obnos peněz?Máme tyto možnosti:


  • V daném měsíci se uskromnit
  • Využít drobné půjčky do výplaty
  • Využít kreditní kartu
  • V případě vyšší potřebné částky je lepší sáhnout po bankovním úvěru

Výdaje ve výši několika tisíc korun

Pokud vás zaskočil výdaj ve výši pár tisíc korun, můžete se zkusit v daném měsíci uskromnit, nedopřát si některé věci, na které jste zvyklí, ale nejsou životně důležité, a jakmile se situace uklidní, najedete zpět do běžných kolejí. Zkuste si sepsat vaše pravidelné výdaje a popřemýšlet, které můžete daný měsíc vynechat. Jestliže se už nemáte z čeho uskromňovat, řešením může být půjčka. Obraťte se nejprve na své známé a rodinu, a pokud nepochodíte, zkuste najít na internetu mikropůjčku. Nejlépe tu, která je napoprvé zdarma a vrátíte pouze takový obnos, který jste si půjčili. Řešením může být i bankovní kontokorent, pokud zvládnete peníze včas, abyste se vyhnuli vysokým úrokům.

Když potřebujete méně než 20 000 Kč

Pokud je výdaj vyšší než 5 000 Kč, má už mnoho rodin problém. Takovou částku nezvládají uspořit a na řadu přichází kreditní karty, které umožní úvěr splatit v bezúročném období bez úroků. Pokud to ale nezvládnete, jsou úroky poměrně vysoké. Půjčku do 20 000 poskytují některé banky ke kreditní kartě. Další variantou jsou rychlé nebankovní půjčky, které ale většinou končí na částce 10 000 až 15 000 Kč. Nabízí se půjčka na směnku od soukromé osoby, ta ale bývá vysoce úročená a poměrně riziková.

Přesáhly výdaje 20 000 Kč?

U vyšších výdajů se vyplatí zkusit si zažádat o bankovní úvěr. Má nejnižší úročení a záruku solidního jednání. Ne každý na něj ale dosáhne, musíte doložit dostatečné a pravidelné příjmy včetně čistého registru dlužníků. Z nebankovního sektoru se nabízejí většinou jen půjčky na směnku.
Další články: