Jak být zodpovědným dlužníkem, jak reagovat na problémy se splácením

Jak být zodpovědným dlužníkem?

Spořící účet

Vzít si jakoukoli půjčku je vždy závazek, který bychom si měli dobře rozmyslet a nebrat jej na lehkou váhu. V případě nesplácení můžeme čelit exekuci nebo se dostat do dluhové pasti. I u zadlužování je tedy potřeba patřičná dávka zodpovědnosti, aby nám půjčka pomohla, nikoliv přitížila.

Pečlivý výběr poskytovatele

Volba půjčky je zásadní. Vždy porovnejte více nabídek a prověřte si poskytovatele. Vyhněte se neznámým společnostem a těm se špatnými referencemi.Upřednostněte bankovní půjčku před nebankovní. Banka většinou nabídne výhodnější podmínky a možnosti nastavit si parametry půjčky, ne každý ale na bankovní produkty dosáhne. Dejte si čas na prostudování smlouvy a zvažte své finanční možnosti.

Zvažte pečlivě své možnosti

Půjčujte si jen tolik, kolik nezbytně nutně potřebujete, a samozřejmě i kolik budete schopni splácet. Mnohé půjčky jsou lákavé a vidina peněz vás může zaslepit. Některé výdaje ale mohou počkat a nejsou životně nutné. Neřešte půjčku další půjčkou. Další úvěr si vždy sjednejte až poté, co splatíte ten předchozí.

Mějte kontrolu nad svými financemi

Zodpovědní lidé mají přehled o svých financích a snaží se omezit výdaje na minimum, pokud to situace vyžaduje. Dobré je zapisovat si všechny výdaje i příjmy, pro případ nečekaných událostí si vytvořit rezervu a všechny své závazky včas splácet.

Co dělat, když máte problémy se splácením?

Při prvních potížích dát dohromady splátku kontaktujte věřitele. Nečekejte na urgence a neuchylujte se k dalším půjčkám. Seriózní společnost se vám bude snažit vyjít vstříc novým splátkovým kalendářem nebo poskytne možnost splátku odložit za určitý poplatek. Snažte se všemi dostupnými způsoby zvýšit své příjmy a snížit výdaje, abyste na splátky sehnali peníze. Někdy je třeba prodat část majetku, věřte ale, že je to daleko lepší, než zabřednout do kolotoče dluhů.
Další články: