Co je to leasing, na co se dá využít

Co je to leasing

Spořící účet

Jedná se v podstatě o pronájem nemovitých věcí, který nájemce postupně odkupuje od poskytovatele leasingu. Nejčastějším produktem, který je prostřednictvím leasingu prodáván, jsou automobily.

Jak to funguje?

Po sjednání leasingu s danou společností musíte složit akontaci. Jedná se první navýšenou splátku, která odpovídá určitým procentům z prodeje.Poté odkup probíhá v domluveném intervalu splátek. Většinou jde o měsíční splátky. Výjimkou není ani čtvrtletní splácení.

Typy leasingu

Leasing rozlišujeme na finanční a operativní.

Finanční leasing je v zásadě popsán na řádcích výše. Veškerá starost o majetek připadá na nájemce. Zprostředkovatel však stále disponuje vlastnickými právy dané věci.

Operativní leasing nabízí pro nájemce vyšší pohodlí. Na druhou stranu však je o něco náročnější co do financí. Po uplynutí sjednané doby připadne předmět zpět poskytovateli. Ten dodá nový předmět, který odpovídá dohodnutým standardům.

U nás se většinou uzavírá finanční leasing. Operativní forma leasingu však začíná být čím dál populárnější.

Vkladový účet

+ Klady

Nemusíte mít k dispozici celou částku, stačí část ve výši akontace. Získání leasingu je o dost rychlejší než získání spotřebitelského úvěru. V případě nepravidelného užívání věci je možné domluvit nepravidelné splácení.

- Zápory

Každá mince má však dvě strany. Dokud nesplatíte celek, nemáte na věc vlastnická práva, přesto na vás přejdou některé povinnosti, které jinak přísluší právoplatnému majiteli věci.

Za vypovězení smlouvy je nastaveno vysoké penále. V případě bankrotu leasingové společnosti je nájemce nucen vrátit předmět leasingu a domluvit se na vyrovnání.
Další články: